Рецепти
Рецептата на д-р Младенов за здраве и дълголетие е:
1 ч.ч. кисело мляко, 1 с.л. пчелен прашец, 1 с.л. пчелен мед, 30-40 капки прополис, по желание медът може предварително да е объркан с пчелно млечице ( 1 кг пчелен мед + 10 г пчелно млечице ).
Рецептата на проф.Мермерски, наречена “еликсир на младостта” е:
Eдна кофичка кисело мляко, за предпочитане да е домашно мляко, смлени орехови ядки 30-40 г ( от около 5-6 ореха), пчелен мед една лъжица, още една лъжица с ябълков пектин, малко канела, колкото чаена лъжичка и 30-40 капки прополисова тинктура. Всички тези продукти се смесват и се изяждат за един ден. Тази рецепта ще ни даде силна имунна система и здраво тяло, казва Мермерски.
Пити, питки за намазване с мед
- 1 и 1/4 ч.ч. прясно мляко със стайна температура 27° С (може половината да е прясно мляко, половината вода);
- 2 яйца ( отделете единия жълтък за намазване отгоре);
- 1 с.л. олио;
- 4 ч.ч. брашно;
- 1 с.л. мая;
- 1 с.л. захар;
- 1 ч.л. сол
и разтопено масло – за намазване.
От горните продукти замесете тесто. Оставете да втаса. Оформете голяма пита или малки питки. Намажете с разтопено масло.След като се оформи и сложи в тавата, тестото отново се оставя да втаса, намазва се с жълтъка и се пече на 190° С около 20 минути.
Бъдни вечер
Мед с орехи и чесън – разядка:
- 200 мл затоплен пчелен мед;
- 1 глава чесън;
- 200 мл едро счукани орехи.
Изчистват се скилидките чесън и се счукват със сол до гладка каша.Всички съставки се объркват заедно. Сервира се в паничка.
Ошав с мед
- 500 г сушени плодове (сини сливи, ябълки и др.);
- 100 г естествен печелен мед.
Сушените плодове се накисват в студена вода за 12 часа, след което тази течност се прецежда и с нея се варят плодовете до омекването им. Накрая се поставя медът, поднася се студен.
КОЛЕДА
Меденки – приготвят се няколко дни по-рано:
- 1 ч.ч. захар;
- 1 ч.ч. олио;
- 6 с.л. естествен пчелен мед;
- 2 яйца;
- 2 ч.л. сода бикарбонат;
- 2 ч.л. канела
и брашно за средно твърдо тесто (около 5 ч.ч.).
Замесва се тестото. Разделя се на 10 топки. Всяка топка се разтегля на фитил. Той от своя страна се реже на 12 парчета. Правят се топчета, които се нареждат в леко намаслена тава. Пекат се на 180° С около 15-20 мин.
Сладките се издълбават докато са топли. Пълнят се с крем от 1 пакетче краве масло(125 г ), 1 ч.ч. прясно мляко, 1 ч.ч. смлени орехи и трохите от сладките. Украсяват се с разтопен шоколад, към който е прибавено и малко олио.
Блага ракия – символ на благата вест, пие се на обяд:
- две чашки ракия;
- сушено плодче;
- 1 чаена лъжичка естествен пчелен мед.
Ракията „Борисовка” и всички останали продукти се сипват в медно джезве. Слага се да заври, снема се веднага след завиране, покрива се с кърпа, за да се запари две-три минути и се сипва в малки керамични чашки.
НОВА ГОДИНА
Медена баклава
- 500 г готови кори за баница;
- 125 г прясно масло;
- 250 г орехови ядки, смесени с настъргана лимонова кора;
- 500 г естествен пчелен мед;
- 0,5 л вода;
- сок от половин лимон.
Нареждаме корите една върху друга. Когато наредим две трети от корите слагаме плънката от смлените орехи. Нареждаме останалите кори, след което нарязваме баклавата с остър нож на квадрати, триъгълници или ромбове, заливаме я равномерно с кипяща мазнина и я печем в умерена фурна до зачервяване. След като изстине заливаме я със сладък сироп, който е врял около 10 минути. Сиропът го подкиселяваме на вкус, за да не се захароса баклавата. Заливаме отново баклавата и я поднасяме след няколко часа или на другия ден.
Медена лимонада
- 1 л вода;
- 100 г естествен пчелен мед;
- сок от 1 лимон.
Сложете във водата меда и сока от лимона и бъркайте до разтваряне.
Медовина-питие на прабългари и славяни
Медовината е най-старата алкохолна напитка получена от човека. Медовината се получава при ферментация на пчелен мед. Виното се получава при ферментация на плодове (най-често грозде). Бирата се получава при ферментация на малц, който се получава от семена. Ако някой от тези продукти бъде дестилиран, алкохолът се концентрира в спирт. Медовината, освен ароматно-вкусови ценности има също и лечебна сила. Медовината въздейства благосклонно и неутрално на имунната, храносмилателната и сърдечно-съдовата система.- 1 част мед
- 4 части вода
- мая (за предпочитане бирена, но може и обикновена хлебна)
и подправки (задължително е в тях да има нещо кисело или горчиво, в противен случай няма да се получи качествена ферментация. )
Взима се една част мед и четири части вода и се довеждат до кипене, обира се и се изхвърля пяната, добавят се подправките и се оттегля от огъня. Като изстине “колкото да можеш да потопиш ръка вътре”, добавя се мая (в зависимост от количеството , но обикновено за 4 литра вода и 1 кг мед е “половин орехова черупка”. След това се слага в съда за ферментация (препоръчително с ферментационна тапа) и се оставя да ферментира. Когато се избистри и спре да ферментира е готово, но колкото по отлежава, толкова по-добре.